Авторизация
Меню

Календарь
 Сентябрь 
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Вс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


"Покращення" по-кримськи: хаос у цінах, порожні банки, черги у кілька днів
Олег Михайлович | 2014-03-30 22:47:12
Сообщение прочтено 132 раз

Пенсіонери засмучені, що пенсії не збільшилися, як було обіцяно, а майбутні матусі здивовані відсутністю допомоги на дитину і повноцінної декретної відпустки.

Російська мрія пропутінських кримчан розбилась об суворі будні. Цього тижня дві третини півострова опинилися без світла. Хто винен - досі не з'ясували, але постачання електрики з материка суттєво скоротили. Чиновники попереджають, незабаром сепаратистам прийдуть значно більші рахунки за світло. Міфом виявились і обіцянки федерації пенсіонерам. Удвічі більше кревних їм ніхто не дав, просто перерахували в рублі, йдеться в ТСН.Тиждень.

 

Хаос у цінах. Порожні банки й банкомати. Черги у кілька днів. Це перші результати "покращення" по-кримськи. Усі радості цивілізації, які були очевидними, не працюють. Світло можуть відімкнути в будь-який момент. У паспорті адреса, якої не існує. Зарплатна картка - голий шматок пластику. За "получкою" черги, як в старому радянському кіно. Для кримчан - старе кіно стало реальністю.

Ольга Куніна без вагань називає рідним містом - Євпаторію, хоча вже 10 років мешкає у столиці. І наполягає, що говоритиме на камеру українською.

"Я хочу лишитися з українським паспортом, я хочу пишатися тим, що я українка, а не ставати росіянином за умов, в які мене зараз ставлять", - каже дівчина.

Співвітчизники Ольги - етнічні росіяни марили збагатитись одразу після так званого "референдуму". Вони хотіли продати громадянство за збільшені пенсії. Але збільшилось - лише розчарування.

"Ми отримали (пенсії - ред.) в тому ж розмірі, тільки в російських рублях",- розповідають пенсіонери.

Та ще з монетами, які в Росії вже вилучають з обігу. Хаос через рублі почався на ринках. У цінах.

"Ми поки цінники не переписували. Рисочка - російські рублі, а зверху - наші. Гривні", - каже продавчиня.

[article_attached position="2"]

Тепер у Криму кревні отримують тільки на пошті вистоявши в черзі, а не вільно у банкоматах чи відділеннях банків. Отримують, кому пощастить.

Тетяна Фьодорова свої рублі відвоювала. Але й тут невдача! Тепер, каже, мусить переводити їх назад у гривні. Щоб сплатити за комірне. І втрачати пенсію на курсі.

Неприємні несподіванки спіткали не лише пенсіонерів. Справжній удар по кишені чекає на молодих мам півострова. Українська держава, навіть за кризи, підтримає допомогою у понад 40 тисяч гривень. Вагітна ж з російським паспортом у гривнях отримає менше, ніж півтори тисячі.

І те, якщо пропрацювала бодай 5 місяців до декрету. Безробітним в Росії заводити дітей взагалі ризиковано: держава не заплатить їм ані копійки. Для працівниць зі стажем понад півроку - розмір виплати на дітей цілком залежить від зарплати.

А надто, робоче місце, за українським законодавством, працедавець зберігатиме до трьох років. Тоді, як у Росії менше від трьох місяців. Там декрет буває двох видів: короткий - 84 дні, і дуже короткий - 70 днів.

Ця новина вже облетіла місцеві ЗМІ. Тим часом, у соцмережах з іншого боку обурюються материкові росіяни. Нових співгромадян-кримчани відверто вважають нахлібниками.

"Ви кримчани поводите себе неначе повії!!! У нас, в Росії, теж багато пенсіонерів та інвалідів, і своїх проблем вистачає. Що ви зробили для Росії? Чи ви просто прапорцями помахали, горілку на концертах попили, а ми вам повні кармани грошей дамо?"

А це інтернет-форум кримчан. Тут ламають голову, як тепер отримати шенген. ЄС попередило: кримський півострів це Україна і візи видаватиме тільки на підставі українських паспортів.

Утім, місцевих на півострові тепер не питають, хочуть вони бути росіянами чи ні, розповідає Ольга. Вона офіційно зареєстрована в Криму. Але тепер, каже, почувається безправним безхатченком.

"Я чула безапеляційну заяву Росії щодо кримчан, які мають кримську прописку, і які мають з'явитися і написати відповідну заяву, про те, що вони не хочуть ставати громадянами Росії. Або це відбудеться автоматично, а що робити таким людям, як я, які не хочуть мати російське громадянство, або друге громадянство?" - каже Ольга.

Юристи радять таким громадянам не здавати український паспорт і не відмовлятися від громадянства.

"Єдиним документом на сьогодні, який дозволяє нам з вами стверджувати, що я - це я, - є паспорт громадянина України. Де є ПІБ та російською, і українською. У разі відмови від цього документа, ви втрачаєте ось цей примарний зв'язок", - каже юрист.

Правники констатують: нині на півострові - юридичний колапс, який не закінчиться, доки статус Криму остаточно не вирішиться у міжнародних судах. Вони можуть тягнутися роками. Однак, де факто відокремитися від Росії так просто вийде. Там місцеві референдуми заборонені. І мітинги проти влади. І навіть просто думати інакше.

Кореспондент ТСН Ольга Мальчевська