Щедрий вечір, добрий вечір, добрим людям на здоров'я. А пан, як господар, господиня, як калина. А діточки, як квіточки. Щедрий вечір, добрий вечір, добрим людям на здоров'я !

Щедрий вечір - Меланка-Вода приходить на щедрий вечір разом із Василем-Місяцем сповістити господарів про наступні торжества та справити гостини, які в народі так і називають — гостини Меланки. За християнським календарем — це також день преподобної Меланії.

За стародавнім міфом, окрім сина, у всеєдиного Лада, вірного побратима бога Місяця, була ще донька, яку всі називали Миланкою, бо вона була така мила й чарівна. Одного разу коли князь-Місяць був на полюванні, лютий змій викрав із срібного терема Миланку й запроторив у підземне царство. Визволив її славний богатир Безпальчик-Васильчик і з нею одружився. Ось чому на Щедрий Вечір ще святкують Василя, у жертву приносять свиню, яка вважається місячною твариною, а Васильчик став покровителем цих тварин. Тому, за народними звичаями, на Меланку готували свинячі нутрощі, по них ворожили, який буде врожай, а з свинячих ніжок варили «дриглю», щоб у людей не боліли ноги. Вшановували Меланку-Миланку за якомога багатшими столами, бо то є продовження Щедрого Вечора з усіма його добрими богами і душами предків.

Щедрик ведрик, дайте вареник, грудочку кашки, кільце ковбаски, ще того мало - дайте ще сала; ще того трішки - дайте лемішки; або дайте ковбасу, я до дому понесу, а як дасте кишку, то з'їм в затишку !

На щастя, на здоров'я, на нове літо ! Роди, Боже, жито й пшеницю й всяку пашницю. Та будьте здорові і з Новим Роком і з Василем !
|