Авторизация
Меню
Категории

Календарь
 Апрель 
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Вс
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Четверг 11 ноября 2010
Сообщение прочтено 295 раз

"Пролетарій" - одна з найголовніших офіціозних газет УРСР. Це був друкований орган Центрального комітету Комуністичної партії України (більшовиків) і водночас Всеукраїнської ради профспілок.

Підбірка сканів "Пролетарія" за осінь 1932 - весну 1933 рр. зроблена істориком Олександром Зінченком 

"...відповімо БЕЗПЕРЕРВНИМИ хлібними обозами". На фото - такий обоз із Голої Пристані на Херсонщині.Четверг 26 августа 2010
Сообщение прочтено 814 раз
Поет помер від паралічу серця на Колимі
Принаймні один вірш цього поета знають усі — завдяки популярній пісні Олександра Пономарьова ”Ти приходиш до мене щоночі”.

Дмитро Загул не був експериментатором, як Михайль Семенко, чи донжуаном, як Володимир Сосюра. Він був вроджено-культурний літератор і перекладач. Завдяки йому вийшов перший україномовний чотиритомник Генріха Гайне. Багато перекладав із Ґете, Шіллера, Бехера. 1929-го в його перекладі вийшла поема Байрона ”Мазепа”.

Він був ніби створений для регулярної й спокійної культурницької роботи. Епоха ж, у якій йому довелося жити, мало сприяла цьому. Закінчити університет завадила Перша світова війна. 1918-го приєднався до київського об’єднання письменників-символістів ”Музагет”. Вони сповідували ”чисте мистецтво”, хоч час стояв воєнний. Одне з останніх великих асигнувань на культуру Директорія Української Народної Республіки зробила саме для підтримки ”Музагету”. Але скоро і Директорія, і поети покинули Київ.

1919-го Загул уже в містечку Ставищах на Черкащині. Викладає історію літератури та українську мову в педшколі. По суті, утік туди від більшовиків. Щоб його не шукали чекісти, Бо якраз перед їхнім приходом до Києва у книзі ”Мара. Пам’ятка червоного терору” в одному його вірші було виразно сказано про ”червоного когута з півночі”.поет нібито подав у газеті оголошення, що Загул, мовляв, утопився в Чорному морі під Одесою. А сам тихенько виїхав до Ставищ.

 

 

 

 

 

 


Майбутня письменниця Докія Гуменна, що вчилася там, описує появу Загула так: ”Увійшов до кляси чоловік із приплюснутим носом, із чолом мислителя, розділеним на дві долі, і дуже синіми очима. Мене кожен раз дивувало його пом’яте лице, розчавлений ніс і в контрасті до того спотвореного лиця — м’який задушевний говір і сині довірливі очі. Тоді вже не помічалося спотворення”.

Дмитрові Загулу не пощастило на епоху — зате щастило на добрих людей і добрі компанії. Так було змалку — він ріс у бідній родині. Батьки неписьменні, зате схильні до музики, співу й майстерних оповідей. Батько помер рано, а шкільний учитель Завадюк оплачував навчання Дмитра в Чернівецькій гімназії. У тій-таки гімназії на юного поета звернули увагу знамениті літератори Осип Маковей та Ольга Кобилянська.

У Ставищах серед учителів та учнів був популярний хоровий спів. Загул також був до цього охочий.

У такій же добрій компанії він опинився на початку 1920-х, коли в Києві було голодно й холодно. Загул учителював тоді в селі Сварках на Богуславщині. Там серед його учнів був Архип Люлька — один із майбутніх піонерів радянської реактивної авіації. Навіть у концтаборі в Забайкаллі в нього була компанія хоч куди. Із ним сиділи літератори Михайло Драй-Хмара, Іван Багряний, режисер Леонід Варпаховський, один із засновників російського джазу Генріх Терпиловський.

Змалку звичний до злигоднів, поет, може, і витримав би колимську каторгу. Але його вбила туга за свободою, що здавалася вже близькою. Коли виявилося, що після ”законної” 10-річної відсидки зеків не відпустять, бо треба добувати золото для потреб оборони, Дмитро Загул втратив волю до життя і скоро помер.


1890, 28 серпня — Дмитро Загул народився в буковинському селі Мілієві

1903–1912 — вчився в Другій цісарсько-королівській гімназії в Чернівцях, що належала тоді до Австро-Угорщини. Дебютував із першими віршами 1906 року


Читать


Категории: Історіяартефактирепресії    
Комментарии (2)  
Сообщение прочтено 5227 раз

Комментарии (38)  
Назад123...373839 | Указать страницу