Авторизация
Меню
Категории

Календарь
 Апрель 
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Вс
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Среда 14 июля 2010
Сообщение прочтено 363 раз

 

Вільгельм фон Каульбах. Зруйнування Єрусалиму (картина написана у 1839-45 роках).

П'ятий біблійний місяць улаг'-ай, або ав - драматичний місяць в історії народу Тори. Вавилонський цар Навуходоносор послав у Святу Землю військо на чолі з начальником охорони Невузарданом, і в 586 році до нашої ери 7 - 10 ава зруйнував головну святиню віруючих в Єдиного Бога - Єрусалимський Храм, де Предвічний відкривався своєму народові. Варто зазначити, що й Другий Храм був зруйнований в ці ж дні, тільки більш ніж 500 років потому, у 70 році нашої ери.
 Караїми починають місяць десятиденний постом Он кьун йара - цього року він триває з 13 по 22 липня. Ці дні утримуються від вживання м'яса, по суботах в кенассах читають Плач Єремії. Не грають весілля, не святкують інші урочистості.

Останні три дні - з 7 по 10 улаг'-айя (з 19 по 22 липня) - Юч кьун ара - три дні посиленого дотримання жалоби. У ці дні замовкають пісні і танці, караїми читають книгу Йова, що розповідає про страждання праведника. У дні 7 і 10 улаг'-айя (19 і 22 липня) утримуються від їжі, дотримуються полуденних постів. 10 (22) числа - день Недава (К'урбан - жертва), полуденний пост, поминання покійних, відвідування кладовища. З вечора можна вживати м'ясо, починається період Авуз ачар (відкриття рота). У дворі кенасси ріжуть баранчика, а м'ясо роздають бідним. Влаштовується застілля після днів посту. Життя повертається в своє звичайне річище.

Також про пости 5 місяця можна почитати тут.


Категории: віракараїми    
Воскресенье 23 мая 2010
Arsan | 2010-05-23 05:59:25 П'ятдесятниця.
Сообщение прочтено 1141 раз

 

 Від другого дня після суботи, себто від дня, коли принесете як коливальну жертву снопа, полічите собі сім повних тижнів.
І, полічивши аж до другого дня після сьомої суботи п'ятдесят днів, принесете нову офіру Господеві. ...
Того ж самого дня скличте святі збори, і вони святими будуть для вас, ніякої тяжкої роботи не робитимете; це установа віковічна в усіх оселях ваших для поколінь ваших!
(Лев. 23:15-21)

П'ятдесятниця - одне з трьох головних біблійних свят (поряд з Пасхою та Кущами). Його назва - Шавуот ("тижні"), бо від Пасхальної суботи його відділяють сім тижнів. Свято не лише хліборобське: цього дня були даровані Богом Десять заповідей - основа, серцевина Біблії.

Цьогоріч П'ятдесятниця 23 травня. Доброго свята!


Категории: віракараїми    
Комментарии (6)  
Воскресенье 4 апреля 2010
Arsan | 2010-04-04 14:04:22 Сан баши.
Сообщение прочтено 789 раз

  

Сьогодні караїми святкують Сан баши - свято приношення снопа і початок відліку омера. Омер, або хомер - біблійна одиниця виміру обсягу зерна; омер дорівнює 450 літрам. Стільки зерна колись приносили в жертву в Єрусалимському Храмі.

Від другого дня після суботи, себто від дня, коли принесете як коливальну жертву снопа, полічите собі сім повних тижнів і, полічивши аж до другого дня після сьомої суботи п'ятдесят днів, принесете нову офіру Господеві. (Левіт, 23:15 - 16)


 Коли сини Ізраїлю виходили з Єгипту, Мойсей пояснив їм, що через 49 днів після Виходу їм буде дана Тора. Після фізичного звільнення з єгипетського полону народ був настільки схвильований близьким духовним звільненням, що біля підніжжя гори Синай відраховував дні аж до дарування Тори. Тому період омера - сприятливий час для духовного зростання, коли людина повинна працювати над однією з міддот (хороших рис) шляхом роздумів і розвитку однієї з них в кожен з 49 днів омера. Адже отримання Тори вимагає духовного піднесення для осягнення і прийняття в своє серце Закону Божого, для праведного життя по Торі.
Через 49 днів - П'ятдесятниця (Шавуот).

Принагідно вітаю братів-християн зі світлим святом Христового Воскресіння!


Категории: віракараїми    
Комментарии (4)  
Четверг 1 апреля 2010
Arsan | 2010-04-01 00:49:12 Песах.
Сообщение прочтено 336 раз

 

Абайлы достларым, джанымдан истемин сизгэ кашер вэ къутлу байрамны Хъыджыгъа Мачалар!

Дорогі друзі! Щиро вітаю зі святом Песах - Тимбил хиджи, й бажаю щасливого свята!

Цього року святковий тиждень триває з вечора 30 березня по вечір 6 квітня. Перший і останній день - святкові. Інші - напівсвята. Докладніше про Песах - тут. А також тут.


Категории: віракараїми    
Вторник 16 марта 2010
Сообщение прочтено 399 раз

 

"Додержуй місяця Авіва й святкуй Пасху на честь Господа, Бога твого; бо в місяці Авіві вивів тебе Господь Бог твій з Єгипту вночі". (Втор. 16:1)

Сьогодні з заходом сонця почався перший біблійний місяць (авів, нісан, артарик'-ай) і новий релігійний рік. З цього дня починається відлік біблійних місяців і свят.

За традиційним караїмським народним календарем 12-річного "тваринного циклу" це ще й початок року барса - Парс йили. У цей день влаштовується гучне застілля з вином і м'ясом. На столі обов'язково присутній святковий хліб - круглий здобний кюльче, що символізує щасливий новий рік. Кюльче ділять за кількістю присутніх за трапезою, намащують медом і з'їдають на початку застілля.

Щасливого Нового року! Йаны йыл хайырлы болсун!


Категории: віракараїми    
Понедельник 15 марта 2010
Arsan | 2010-03-15 20:37:25 Храми Бердянська.
Сообщение прочтено 599 раз

 У приморському місті Бердянську є кілька доволі цікавих взірців культової архітектури. На жаль, маловідомих: спеціяльно покопирсався в інтернеті, проте знайшов лише фото Римо-Католицького собору та дореволюційне фото караїмської кенаси. А цікавого там, звичайно, більше.

Православний собор Святої Трійці на проспекті Леніна. Раніше приблизно на цьому місці стояв Катедральний собор, зруйнований у 1930-ті роки совєцькою владою. Новий храм тільки будується, проте цілком очевидно, що це чудовий взірець православної архітектури у грецькому, середземноморському стилі. Саме те, що найбільше пасує південному місту біля моря.

 

Римо-Католицький собор на вулиці 12 грудня. В Бердянську Римо-Католицька церква існує з 1862 року, колись розташовувалася на території парку ім. П. П. Шмідта, проте старий храм був так само знищений комуністичним режимом. Католики Бердянська звели собі новий - більший і красивіший. Собор гармонійно поєднує в собі риси барокової та модерністської архітектури.

Вид на Римо-Католицький собор. Вид згори. Вдалечині можна побачити морську блакить.

Караїмська кенаса Бердянська. Кримські караїми-тюрки, вихідці з Кримського півострова, були серед перших мешканців міста, протягом майже століття сприяючи його розвитку й процвітанню. Приміром, на гроші бердянських караїмів був зведений міський вокзал та санаторій біля моря. Проте чисельність караїмів була зовсім невеликою: в 1867 році у місті нараховувався лише 141 караїм. Кенаса була зведена 1902 року на вулиці Зеленій (нині Червоній), на місці її попередниці, а з початку 1930-х років вона була відібрана у караїмської громади, і з того часу за призначенням не використовується. Це чи не єдина культова споруда Бердянська, не повернута в новітні часи її справжнім господарям - релігійній громаді, що її збудувала. Причина проста й сумна: караїмів у місті майже не залишилося. Влітку 2009 року вдалося зібрати лише кількох бердянських караїмів й, мабуть, вперше за вісімдесят років провести службу Божу у дворі будівлі.  

Лютеранська Ерльозеркірхе (Кірха Христа Спасителя) на вулиці Горбенка. Лютеранська громада з'явилася у місті в 1865 році. У 1901 році почалося зведення храму, який освятили за два роки. Лютеранська громада Бердянська нараховувала тоді близько 1000 членів - переважно німців за національністю. У середині 1930-х років кірха була відібрана у громади й закрита, її пастирів репресовано. З початком німецько-радянської війни у 1941 році були виселені і більшість її колишніх прихожан. Зовнішній вигляд споруди зазнав змін:
Читать


Категории: Геній місцявіракараїмиArs longa    
Это сообщение написано также в: Україна УНІКАЛЬНА (9 комментариев)
Понедельник 1 марта 2010
Arsan | 2010-03-01 14:03:57 Пурім самеах!
Сообщение прочтено 817 раз

 Къыныш хайырлы болсун!

Докладніше про свято - тут. Цьогоріч Киниш святкують 28.02 - 01.03. Ті, хто відзначає новомісяччя за візуальними спостереженнями у Святій землі - 01.03 - 02.03.


Категории: віракараїми    
Комментарии (5)  
Суббота 26 декабря 2009
Arsan | 2009-12-26 03:31:13 Піст 10 тевета.
Сообщение прочтено 1744 раз

 

У 10 день 10 біблійного місяця (тевет, къыш-ай) вавилонський цар Навуходоносор, він же Набукко - представник Х Нововавилонської (халдейської) династії, зі своїми військами розпочав облогу Єрусалиму. Йшов 597 рік до нашої ери. Облога святого міста тривала більш як півтора року, по тому Єрусалим було захоплено й зруйновано. Був підданий нарузі та зруйнований Єрусалимській Храм, а народ Ізраїля виселений до Вавилону. Та це сталося згодом, а поклала початок тим подіям облога міста. Біблія описує ці події так:   

На дев’ятому році його царювання, на десятому місяці, десятого дня місяця прийшов Навуходоносор, вавилонський цар, з усім своїм військом проти Єрусалиму, отаборився проти нього й вишикував проти нього башти.

І отак місто було в облозі аж до одинадцятого року царя Седекії. (ІІ Царів, 25:1-2; у російському Синодальному перекладі це - IV Книга Царств).

У пам'ять про цю трагічну сторінку історії народу Книги був установлений піст (відмова від їжі й задоволень), який цього року почнеться увечорі 26 грудня й триватиме до половини дня. Більш релігійні віруючі постують протягом доби. Згадуючи ті сумні часи, вірні осмислюють, до який наслідків призводять гріхи народу.

Хай Господь прийме наш піст!


Категории: віракараїми    
Комментарии (6)  
Воскресенье 1 ноября 2009
Сообщение прочтено 1028 раз

 Дорогі друзі! Мабуть не варто зайвий раз повторювати про небезпеку, яка нависла над Україною й над здоров'ям кожного з нас. Знаю, що серед нас є чимало віруючих людей, які можуть піднести свої молитви за відвернення небезпечної епідемії від нашого дому, нашої України, й за зцілення тих, хто вже опинився на лікарняному ліжку. Це можна зробити будь-якими словами, які підкаже серце, наприклад ось так:

Хай буде на те Твоя воля, Господи, Боже наш, щоби Ти сповнився до нас милосердя й захистив Україну від хвороб і напастей, і скажемо: Амінь.
З покорою Тебе просимо: зціли цих хворих людей, вилікуй від недуги, дай їм тілесну силу й міцного Духа. Поверни їм повноту здоров’я, щоби вони подолали свою слабкість, і підтримані Твоєю допомогою, втішалися тривалим здоров’ям, і з радістю прославляли Тебе. Благословен Господь на віки. Амінь.


Категории: віра    
Комментарии (4)  
Воскресенье 4 октября 2009
Сообщение прочтено 3358 раз

 

Свято Кучок - останнє з трьох великих річних свят (поряд із Пасхою та П'ятдесятницею), які називають гебрайським словом хаг (арабський аналог - хадж - паломництво). У біблійні часи існування Єрусалимського Храму всі ізраїльські чоловіки мали здійснити на це свято паломництво до святого міста Єрусалиму. З того часу у цей день заведено вітатися "Хаг Самеах!" - "Радісного хаджу!" Цей день - нагадування про часи виходу з єгипетської неволі, "з дому рабства", коли народ Ізраїля жив у кущах. Гебрайська назва свята - Суккот - означає "курінь", "халабуда".  Після виходу з Єгипту, коли ще не були виготовлені шатри для життя в пустелі, ізраїльтяни мешкали в імпровізованих житлах з гілляччя.

33. І сказав Господь Мойсеєві:

34. “Промов до синів Ізраїля так: П'ятнадцятого дня цього сьомого місяця — свято кучок, сім день, на честь Господа.

35. Першого дня будуть святі збори. Ніякої тяжкої роботи не робитимете.

36. Сім день приноситимете вогняні жертви Господеві; восьмого дня будуть у вас святі збори, і спалюватимете вогняні жертви Господеві; це врочисте зібрання; ніякої тяжкої роботи не робитимете. <...>

39. А п'ятнадцятого дня сьомого місяця, як позбираєте врожай із землі, святкуватимете свято Господнє протягом сімох днів; першого дня буде цілковитий відпочинок, і восьмого дня цілковитий відпочинок.

40. Першого дня виберете собі найпишніших плодів із дерев, пальмового віття, гілля густолистих дерев, і верболозу, що над бурчаками, і веселитиметесь перед Господом, Богом вашим, сім день.

41. Тож так святкуватимете його як свято на честь Господа, сім день щороку; установа віковічна для ваших поколінь; сьомого місяця святкуватимете його.

42. У кучках житимете сім день; кожен тубілець із Ізраїля житиме в кучках,

43. щоб нащадки ваші знали, що в кучках оселив я синів Ізраїля, як вивів їх із Єгипетської землі, я — Господь, Бог ваш”. (Левіт, 23:33-43).

Біблія нагадує про відзначення семи днів Свята Кучок після збору врожаю. Це наприкінці сільськогосподарського року, коли плоди землеробської праці вже дбайливо зібрані, і саме час подякувати Господу, який дає землі плодючість.

Та три великі біблійні свята пов'язані не лише з подіями минулого та землеробським циклом, а й етапами життя кожної людини: Пасха - весняне свято, згадка про дні юности, П'ятдесятниця - свято перших жнив - асоціюється із зрілим віком, коли людина підбиває перші підсумки своєї земної праці. Свято Кучок нагадує про осінь життя, коли земна діяльність людини вже закінчується, і, отримавши її
Читать


Категории: віракараїми    
Комментарии (2)  
12Вперед | Указать страницу