Авторизация
Меню

Календарь
 Апрель 
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Вс
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Храми Бердянська.
Arsan | 2010-03-15 20:37:25
Сообщение прочтено 598 раз

 У приморському місті Бердянську є кілька доволі цікавих взірців культової архітектури. На жаль, маловідомих: спеціяльно покопирсався в інтернеті, проте знайшов лише фото Римо-Католицького собору та дореволюційне фото караїмської кенаси. А цікавого там, звичайно, більше.

Православний собор Святої Трійці на проспекті Леніна. Раніше приблизно на цьому місці стояв Катедральний собор, зруйнований у 1930-ті роки совєцькою владою. Новий храм тільки будується, проте цілком очевидно, що це чудовий взірець православної архітектури у грецькому, середземноморському стилі. Саме те, що найбільше пасує південному місту біля моря.

 

Римо-Католицький собор на вулиці 12 грудня. В Бердянську Римо-Католицька церква існує з 1862 року, колись розташовувалася на території парку ім. П. П. Шмідта, проте старий храм був так само знищений комуністичним режимом. Католики Бердянська звели собі новий - більший і красивіший. Собор гармонійно поєднує в собі риси барокової та модерністської архітектури.

Вид на Римо-Католицький собор. Вид згори. Вдалечині можна побачити морську блакить.

Караїмська кенаса Бердянська. Кримські караїми-тюрки, вихідці з Кримського півострова, були серед перших мешканців міста, протягом майже століття сприяючи його розвитку й процвітанню. Приміром, на гроші бердянських караїмів був зведений міський вокзал та санаторій біля моря. Проте чисельність караїмів була зовсім невеликою: в 1867 році у місті нараховувався лише 141 караїм. Кенаса була зведена 1902 року на вулиці Зеленій (нині Червоній), на місці її попередниці, а з початку 1930-х років вона була відібрана у караїмської громади, і з того часу за призначенням не використовується. Це чи не єдина культова споруда Бердянська, не повернута в новітні часи її справжнім господарям - релігійній громаді, що її збудувала. Причина проста й сумна: караїмів у місті майже не залишилося. Влітку 2009 року вдалося зібрати лише кількох бердянських караїмів й, мабуть, вперше за вісімдесят років провести службу Божу у дворі будівлі.  

Лютеранська Ерльозеркірхе (Кірха Христа Спасителя) на вулиці Горбенка. Лютеранська громада з'явилася у місті в 1865 році. У 1901 році почалося зведення храму, який освятили за два роки. Лютеранська громада Бердянська нараховувала тоді близько 1000 членів - переважно німців за національністю. У середині 1930-х років кірха була відібрана у громади й закрита, її пастирів репресовано. З початком німецько-радянської війни у 1941 році були виселені і більшість її колишніх прихожан. Зовнішній вигляд споруди зазнав змін: було втрачено вежу зі шпилем та декор фасадів. Будівлю повернули лютеранській громаді лише 2007 року.

Один з найцікавіших і, мабуть, найзатишніший храм Бердянська - церква Покрова Пресвятої Богородиці на вулиці Руднєвої. Всередині оригінальні розписи і, незважаючи на те, що церква православна, там за католицькою традицією влаштовані ясла з лялькою немовляти - Ісуса. Вигляд храму відтворює його історичний прототип, знищений комуністичним режимом.

Греко-католицька церква святого Йосафата. Міститься у пристосованому будиночку на вулиці Чапаєва. Церква названа в пам'ять Йосафата Кунцевича, (1580 - 1623), архієпископа Полоцького, автора ряду полемічних творів, який загинув мученицькою смертю, згодом був канонізований.

 

Дуже патріотично. Церква святого Йосафата була єдиним місцем у Бердянську, де я спілкувався українською.

Неподалік від церкви святого Йосафата, на сусідній вулиці 17 вересня, розташована церква християн-баптистів.

Ще одна баптистська церква на вулиці І. Франка неподалік залізничного вокзалу.

 

А цю культову споруду, на жаль, тепер можна побачити лише на старих світлинах. Єврейська синагога діяла у місті з 1857 року. Історична будівля була зруйнована підчас Другої світової війни. 

А от чого в Бердянську нема, так це мусульманської мечети. В нашій уяві мелодійний азан лунає там, де тепло, море й сонце. Як виявляється, не всюди. Стереотипи, що сказати...  


Категории: Геній місця  | віра  | караїми  | Ars longa    
Это сообщение написано также в: Україна УНІКАЛЬНА (9 комментариев)