Авторизация
Меню

Календарь
 Сентябрь 
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Вс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Полезные ссылки


Україна на великій шахівниці: Бжезинський vs Дугін
Arsan | 2008-06-19 02:58:32
Сообщение прочтено 8495 разУкраїна - країна, саме ім'я якої відлунює геополітикою: край, межа двох світів - осілої та кочової цивілізацій, Європи та Азії, християнства та ісламу. Народи з табунами коней та отарами овець з глибини континенту то воювали, то торгували на наших теренах з народами, що ходили за плугом та "народами моря". Про битву світів, полем якої століттями була Україна, думаю щоразу, як бачу пікети та мітинги "за" та "проти" НАТО, коли по ТБ показують Солану чи Лужкова, Грача чи Гриценка. Нині Україна - знов у центрі геополітичного протистояння.
Концепція геополітики виникла на межі ХІХ - ХХ століть, і у відповідності до неї політика держав, особливо зовнішня, визначається географічними факторами - такими, як розташування країни, її природні ресурси, клімат. Є думка, що геополітика - химерна та спекулятивна спроба виправдати зовнішню експансію. Для таких цілей - виправдати захоплення чужих територій - геополітику використовували фашисти. Проте це ще не означає, що геополітику пора здавати до архіву й вона більше не в пошані у сучасних володарів світу.
Кілька років тому вийшов друком український переклад книги Збігнєва Бжезинського "Велика шахівниця". Ще раніше з'явилася грубезна праця Алєксандра Дугіна "Основи геополітики". Бжезинський у часи президентства Джиммі Картера був помічником президента США з національної безпеки, нині він - радник кандидата у президенти від Демократичної партії Барака Обами. Геополітичні рецепти від Дугіна користуються увагою колишнього президента, а нині - прем'єр-міністра Росії Владіміра Путіна.Алєксандр Дугін бачить історію людства як історію протистояння морської цивілізації із цивізацією суходолу. Втіленням "теллурократії" - "могутності суходолу" - є осілість, консерватизм, суворі юридичні норми, яким підпорядковуються великі об'єднання людей - роди, племена, держави, імперії. Міць Суходолу культурно втілюється в усталеності етики та стійкості соціальних традицій. Народам суходолу чужі індивідуалізм та дух підприємництва, але властиві колективізм та ієрархічність.
"Талласократія" - "морська могутність" - являє собою тип цивілізації із протилежними засадами. Їй властиві рухливість, динамізм, схильність до технічного розвитку. Пріоритети цивілізації моря - кочівництво (особливо мореплавство), торгівля, дух індивідуального підприємництва. Індивідуум як найбільш рухлива частка колективу тут є найвищою цінністю.
Озираючись у минуле, Дугін вбачає протистояння Суходолу та Моря в Пунічних війнах Рима з Карфагеном, у становленні Англії як великої морської держави, у великих географічних відкриттях. Свого апогею це протистояння досягло після Другої світової війни, коли утіленням морської могутності - талласократії - стали Сполучені Штати Америки, а суходольної могутності - теллурократії - Радянський Союз. США Дугін називає Новим Карфагеном, тоді як СРСР - Новим Римом. Життя, звісно, внесло свої корективи у цю струнку картину світу. На відміну від своїх давніх прототипів, новий Карфаген виявився переможцем нового Риму. 
Заокеанський колега Алєксандра Дугіна Збігнєв Бжезинський, як випливає з назви його книги, розглядає планету як велику шахівницю, на якій відбувається глобальна геополітична гра. Головні гравці тут - держави, що мають можливість та волю застосовувати свою силу та вплив поза своїми кордонами. Ці країни прагнуть регіонального чи глобального домінування в силу різних причин - жаги національної величі, релігійного месіянства чи економічного зростання. Серед великих геостратегічних гравців автор називає США, Францію, Німеччину, Росію, Китай та Індію. Менші гравці - Велика Британія, Японія й Індонезія.Тепер подивимось, який стосунок все вищевикладене має до України.
Й в одній, й в іншій праці Україні приділено чимало уваги. Погляди авторів на долю України протилежні.
Пише Дугін:
"Існування України у її нинішніх кордонах та з її нинішнім статусом суверенної держави тотожньо нанесенню величезного удару по геополітичній безпеці Росії. Подальше існування унітарної України неприпустиме. Ця територія має бути поділена на кілька поясів: Східна Україна, Крим, Центральна Україна, Західна Україна... Українське питання вимагає від Москви негайних відповідних заходів, оскільки йде мова про нанесення Росії стратегічного удару. Москва має активно включитися в перевлаштування українського простору".
Алєксандр Дугін є очільником та ідеологом Євразійського союзу молоді, члени якого знищили українські державні символі на горі Говерлі.
Американець Збігнєв Бжезинський, навпаки, не схильний протиставляти Україну Росії - на його думку, існування незалежної України має допомогти трансформації Росії, не дати Росії знов стати імперією, бо імперська Росія не може бути демократичною державою. Інтеграція України до європейських структур, за думкою Бжезинського, в інтересах Росії: це допоможе їй увійти до Європи.
Розгортання антиукраїнської кампанії в Криму, заяви високопосадовців та МІДу РФ свідчать, що керівництво Росії взялося послідовно втілювати концепцію Дугіна щодо України. Тим самим позбавляючи Україну можливості геополітичних маневрів, залишаючи тільки один шлях - всебічну інтеграцію України у євроатлантичні структури. Перш за все - у організацію із майже містичною назвою, що віддзеркалює морську могутність - Північноатлантичний альянс - НАТО. Тільки ставши частиною Талласократії,
Україна може назавжди поховати можливість реставрації Російської імперії.                                                                    
                                                                                                                              Arsan


Категории: Ужиткова політологія    
Комментарии RSS :

Reh | 19.06.2008 15:08 | [Ссылка]

і мене підпишіть))

P.S. ну якщо вже Бжезінський з Обамою - тоді Обама точно президент!  (була здивована)

Arsan | 19.06.2008 20:43 | [Ссылка]

Те, що він у команді демократів, мене не дивує - він працював і в адміністрації президента від Демпартії Джиммі Картера. А от що зробив ставку на Обаму, а не на Клінтон - мабуть підказав великий досвід політичного гравця.


Reh | 19.06.2008 20:53 | [Ссылка]

либонь, мені такого досвіду бракує))) бо мені Клінтон аж ніяк не здавалася "програшною картою"

досі не можу збагнути, що ж саме зіграло проти неї. хіба що американці втомилися від "влади родинних кланів" - то Буші, то Клінтони...

Arsan | 19.06.2008 21:06 | І це теж. Обама - представник нової генерації політиків, | [Ссылка]

Arsan | 19.06.2008 21:10 | До речі можливість такого прориву Обами мало хто передбачав, | [Ссылка]

T117 | 20.06.2008 18:50 | [Ссылка]

Нужно чётко понимать, что американцы двоесловны. Говорят они эвфемизмами, это их политический - политкорректный язык, так что мало кто может увидеть второе дно их слов. То, что они называют "помощь России принятием Украины в НАТО" равносильно с "защитим вас от болезненной старости электрошоком".
Талассократия,  теллурократия...  Наплели семь мешков гречневой шерсти... Есть люди, привыкшие жить за свой счёт, а есть - за чей то. Вот и всё. Дугин этого не говорит, потому, что его кормят эти вторые. Вот он и изощряется, бедолоага, чем Бог послал... Куба, Венесуэла, Китай, Вьетнам - это что, не морские державы? Берега СССР омывало три океана, США - два, Британии - один, такой же океан был и у Норвегии, Франции, Италии, Греции с Португалией и Испанией. Почему-то победили только англо-саксы.
В одном я согласен: они надеются похоронить нашими руками Росиию, а потом возьмутся за оставшихся украинцев.
Боливар не вынесет двоих.

Arsan | 21.06.2008 09:48 | [Ссылка]

Можна навести яскравий приклад неморської держави, яку з усіх боків омивало море, причому приклад з вітчизняної історії - Кримське ханство. Не зважаючи на своє розташування, країна, якщо брати класифікацію Дугіна, належала до теллурократії.
Такий поділ, звичайно, умовний. Можна класифікувати в інший спосіб - демократичні-авторитарні країни, європейці-варвари, і т.д. Або історичні аналогії - замість Риму-Карфагену у Дугіна, скажімо, Атени-Спарта. Суть тут в іншому. Є народи й держави, які на перше місце ставлять людину, індивідуума, і є інші, які на перше місце ставлять державу, а людина - лише гвинтик державного механізму, розходний матеріал. До першого типу належать країни, які входять до НАТО, до другого - Росія та Китай.
Ховати Росію і стримувати Росію - речі різні. Наразі Росія поводить себе як хамоватий, закомплексований нуворіш, на якого впали халявні бабки, і тепер йому море по коліно. Свої комплекси він виміщує брязкотом зброї та погрозами в бік сусідів.

T117 | 21.06.2008 16:25 | [Ссылка]

Когда идёт наезд на Россию за то, что она ведёт себя как "хамоватий, закомплексований нуворіш, на якого впали халявні бабки, і тепер йому море по коліно", то нужно анализировать, а не с шашкой наголо на танки. Что такое "Россия", КТО себя так ведёт?
Народ?
Нет, но их точно так же заряжают злобой, как и тебя.
Правящая верхушка, состоящая на службе америкнцев?
Сов. верно. А наш бородавчатый чем лучше Петлюры, когда и тот, и другой требовали вывоза хлеба из Украины в кап.страны? А теперь котлеты - прибыль - им, а мухи - цены - нам! Мне с тобой!
В наших с тобой интересах мешать всем их делам, раздаче наших заводов индусам и англичанам и сопротивляться призывам вступления в НАТО, и вообще, посылать их наюй как можно дальше и дальше: это сукины дети, христопродавцы и изверги рода, те и другие.
А если нет? А если русские поддержат своих грабителей, а мы - своих? Тогда нам не жить. Пусть даже мы поборем Россию войной, так после этого придут американы и передавят победителей.
А насчёт прав нации/ прав человека - это не суть, а внешняя сторона, чепуха и заморочки. В Китае тоталитаризм, в Украине - демократия, а ты одет, обут в китайское и работаешь на китайском компе. К тому же многие заводы и фабрики Юська продал тем же русским нуворишам, против которых тебя накручивает.
Ну их наюй.

Arsan | 21.06.2008 21:12 | Маєте рацію, слід відмежовувати народ від керівників. | [Ссылка]

T117 | 21.06.2008 23:12 | http://bookz.ru/dl2.php?id=39947&t=z&g=16&f=colemanjhn01&a_id=8830Поэтому | [Ссылка]

Arsan | 22.06.2008 00:21 | Роберт Мугабе - то африканський варіант Вітренко чи | [Ссылка]

T117 | 22.06.2008 20:46 | А что плохого тебе сделал Лукашенко? Человек принял | [Ссылка]

Arsan | 22.06.2008 22:10 | А можна порівнювати Білорусь не з Україною (на жаль | [Ссылка]

T117 | 23.06.2008 02:40 | Кого - с кем??? Найди в Польше польский: банк, завод | [Ссылка]

Arsan | 23.06.2008 03:28 | Якщо я не помиляюся, в Білорусі нема власної газотранспортної | [Ссылка]

T117 | 23.06.2008 18:18 | Вот именно: без нефти, без газа, без угля Беларусь | [Ссылка]

T117 | 23.06.2008 18:19 | (5) Полное прекращение всякого промышленного развития | [Ссылка]

T117 | 23.06.2008 18:21 | (10) Ослабить моральный дух нации и деморализовать | [Ссылка]

T117 | 23.06.2008 18:24 | (15) Распространение идей “религиозного освобождения” | [Ссылка]

Arsan | 24.06.2008 04:39 | Ти серйозно віриш у цю маячню? Чувак, який це написав, мабуть | [Ссылка]

T117 | 24.06.2008 18:43 | А оглянись. Заводы, фабрики, верфи порушили? А восстанавливать? | [Ссылка]

Arsan | 24.06.2008 20:43 | А зі Сходу хіба не давлять? Росія біла та пухнаста, | [Ссылка]

T117 | 24.06.2008 22:36 | Я ж и говорю: капиталисты. Когда я раз приехал во Львов, | [Ссылка]

Arsan | 24.06.2008 22:47 | То вже точно, поділ українців на западенців та східняків | [Ссылка]

T117 | 24.06.2008 23:16 | Я всегда за коммунистов голосую. И у нас всё больше | [Ссылка]

Arsan | 24.06.2008 23:45 | Вони така ж частина цього політикуму, маю на увазі | [Ссылка]

T117 | 25.06.2008 17:37 | Зри в корень. Способы материального, экономического | [Ссылка]

Arsan | 25.06.2008 17:52 | КПУ та навіть ПСПУ фінансуються тими ж олігархами, | [Ссылка]

T117 | 25.06.2008 18:28 | Скорее всего, это деза. Это Роман Чайка придумал со | [Ссылка]

Arsan | 25.06.2008 20:55 | Навіщо вірити Чайкам, можна просто пошукати роздруківки | [Ссылка]

T117 | 25.06.2008 21:13 | А так и будет. Потому что скоро война. И где будет | [Ссылка]

T117 | 25.06.2008 21:17 | На сегодняшний день видно, что для американцев начавшаяся | [Ссылка]

Arsan | 25.06.2008 22:08 | Для мене що Америка, що Росія - однаково імперіялістичні | [Ссылка]

T117 | 25.06.2008 23:20 | С зелёным поясом против атомных бомб - это без меня. | [Ссылка]

Arsan | 26.06.2008 01:04 | От і я такої думки! | [Ссылка]