Авторизация
Меню

Календарь
 Апрель 
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Вс
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Осінній Гьозльов.
Arsan | 2010-11-22 19:52:24
Сообщение прочтено 510 раз

Евпаторія, а називаючи все своїми іменами, а не колоніяльними прізвиськами, Гьозльов, - старовинне місто у моря, і кожна епоха, кожне століття позначилася на його обличчі у притаманному їй стилі. Всі архітектурні пам'ятки цього міста разом складаються у могутню симфонію віків, де нотами слугують мечеті, мінарети, собори, білі будиночки під черепичними дахами, які пам'ятають ще кримських ханів, дерева у міському парку... У цю музику в камені можна поринути на кілька годин, чи на кілька днів, і при уважному спогляданні й прослуховуванні стає зрозуміло, що справа не лише у цілком матеріяльних спорудах, доданих до природи та рельєфу місцевости. Тут задіяна ще така ефемерна субстанція, що її давні римляни називали genius loci - геній місця. Давні ромеї, які колись і тут, на берегах Тавриди відзначилися, під генієм місця розуміли захисний дух місцевости, а ми назвемо так атмосферу, притаманну цьому старовинному поселенню. Сподіваюся, її можна буде відчути у світлинах.   

Нашу подорож ми здійснимо разом із турецьким мандрівником і письменником XVII століття Евлією Челебі, який залишив цікаві описи міст Османської імперії та навколишніх країн, зокрема, України і Криму. 

Записи Евлії Челебі цитую за виданням: Эвлия Челеби. Книга путешествия. Вып. 1 Земли Молдавии и Украины. М. Наука. 1961 Хан-джами, 1552.

"Самой прекрасной, высокой и восхитительной является соборная мечеть Бехадыр Герай-хана. В длину и в ширину, от кыбловых дверей до михраба - 150 шагов. С левой стороны в этой мечети есть отстроенное место, где намаз совершают достопочтенные ханы. Там есть 2 высоких минарета. Один из них разрушен землетрясением. Но на сохранившийся минарет с правой стороны я, недостойный, поднимался. Я пятикратно осмотрел все строения города, их вид и конструкцию. Спускаясь с минарета я насчитал 105 шагов. Действительно, это высокий, отстроенный минарет. Потому что это строение Коджа Мимар Синана-аги ибн Абд ал-Маннана, который построил в Исламбуле мечеть султана Сулеймана. Поистине, это строение привлекательное и радующее душу. Но [внешний] хaрам у этой мечети маленький, потому что она находится в многолюдном месте города, посреди базара. У этой мечети маленький приход, у нее счастливый султанский жребий. В этом городе нет другой такой мечети, крытой чистым свинцом, светлой, украшенной и благоустроенной. На целый фарсах сверкает свинец ее куполов. Перед ее михрабом - место захоронения султанов, их жен и дочерей". 
Далі буде...


Категории: Геній місця    
Это сообщение написано также в: Україна УНІКАЛЬНА (0 комментариев)
Комментарии RSS :

viktoriah | 22.11.2010 20:22 | [Ссылка]

 Rolling Eyes...Дякую!....вдихнула аромат вуличок .....


Arsan | 23.11.2010 02:16 | [Ссылка]

Будь ласка! Very Happy Podmigivanie