Алла Войціховська про небезпеку від видобутку сланцевого газу для мешканців і довкілля Львівщини. Green Video
06.02.2013 Жовківська районна рада Львівської обл. Круглий стіл «Процес буріння та експлуатація сланцевого газу: соціальні й екологічні виклики». https://www.youtube.com/watch?v=wEmTW3GQ9Hc
Виступ Алли Войціховської, асистента кафедри екологічної безпеки та аудиту НУ «Львівська політехніка», експерта МБО «Екологія-Право-Людина».
У Львівській області навіть без гідророзриву при видобуванні традиційних газу й нафти показники по важких металах, по нафтопродуктах в ґрунтах, у воді в 10-100 разів перевищують граничні норми.
У проекті Угоди з «Шелл» по Юзівській площі зазначено, що ввіз продуктів для виробництва сланцевого газу буде безмитний, тобто ввозитися на Україну можуть будь-які хімреагенти. Безмитний в’їзд для «Шелл», «Шеврон» – це буде фактичний ввіз відходів під виглядом продукції чи сировини. Україну перетворять на полігон для утилізації небезпечних відходів.
Для гідророзриву використовуються ті самі пестициди, гербіциди, кислота і т.д. Куди буде закачуватися відпрацьована рідина з хімікаліями? На одну сланцеву свердловину потрібно 9-20 тис. м3 води. Звідки ця води буде братися? Проблемою 21-го століття, за висновками експертів, буде не газ, проблемою буде питна вода. Після відпрацювання ця забруднена вода вийде на поверхню, а в нас немає ні сміттєзвалищ, ні полігонів для відходів 1-3 класів небезпеки. Всі сміттєзвалища на Львівщині не обладовані, очисні споруди не справляються навіть з комунальними відходами. Забруднені стоки стікають в поверхневі, підземні, артезіанські води.
Для сейсмонебезпечного Карпатського регіону велике питання щодо землетрусів від гідророзриву. Також є питання доріг для важкої техніки, знищення сільгоспугідь, лісів. У нас немає адаптованої системи для видобутку сланцевого газу.