Виступ Галини Сєрової, директора Орхуського центру ДЕА.
З січня 2014-го Орхуський центр став майданчиком, на якому зустрічаються громадськість і влада, щоб почути один одного.
ОЦ під назвою Орхуський інформаційно-тренінговий центр був створений 2004 р., тоді ж були створені регіональні ОЦ при територіальних управліннях органів Мінприроди.
За даними ОБСЄ вважається, що в Україні є 16 регіональних ОЦ. З травня 2013 р., коли розпочався процес ліквідації ДУ ОНПС веб-сторінки регіональних ОЦ зникли або деякі перейшли на сайти ОДА. За 10 років змінилися завдання ОЦ. Сьогодні треба мати єдину інформаційно-аналітичну систему, до якої має мати доступ громадськість. А ОЦ має бути отим пунктом доступу.
Під час підготовки Національної доповіді щодо виконання Орхуської конвенції з’ясувалося, що дійсно не вистачає взаємодії, не вистачає інформації з регіонів. На нараді сторін Орхуської конвенції буде ініційована дискусія про Орхуські центри, які вважаються дуже ефективним інструментом реалізації конвенції.
Основні напрямки роботи ОЦ: участь у формуванні національних доповідей щодо виконання конвенції, національних звітів про стан довкілля, екологічна просвіта і освіта, підвищення рівня обізнаності держвлади щодо зобов’язань по конвенції і у формуванні демократичної культури управління, проведення громадських дебатів щодо вироблення екополітики.
Виступ Ванди Барановської, проректора ДЕА післядипломної освіти та управління.
Ми сьогодні підняли питання відносно формування діяльності Орхуського центру у Києві, Орхуських центрів на місцях, створення мережі ОЦ, напрямків розвитку, взаємодії ОЦ з органами державної влади.
Прошу написати на електронну адресу Орхуського центру ДЕА ваше баченні подальшого розвитку ОЦ стосовно можливостей об’єднати екологічні громадські організації в областях.
Запрошую прийняти участь у формуванні плану діяльності нашого центрального Орхуського центру у Києві, долучатися до освітніх програм, поділитися досвідом, наприклад, діяльності Тернопільського громадського Орхуського центру, запропонувати тренінги, які сприятимуть встановленню діалогу між органами влади і екологічними громадськими організаціями.
Ми передбачаємо курси, які стосуються зокрема питань формування і підвищення ефективності діяльності територіальних громад, ролі екологічної громадськості і територіальних громад у вирішенні екологічних проблем у регіонах.
Дозвольте від нашого зібрання написати звернення до ОБСЄ, щоб Україні долучитися до спільної системи екологічної інформації в регіоні європейського суспільства (SEIS).
Виступ Сергія Вихриста, експерта проекту ЕС «Додаткова підтримка Міністерства екології та природних ресурсів України у впровадженні Секторальної бюджетної підтримки».
Основа проекту ЕС СПБ – надання допомоги Мінприроді в реалізації секторальної бюджетної підтримки, тобто, мова йде про основні засади Стратегії державної екологічної політики, про реалізацію Національного плану дій до 2010-2015 рр.
Значна увага також уділяється апроксимації природоохоронного законодавства України до джерел права ЕС в рамках Угоди про асоціацію.
Україна була другою країною, яка ратифікувала Орхуську конвенцію. Сама конвенція на початку розвивалася дуже швидко по кількості ратифікацій і т.ін., а потім настав найтяжчий етап, коли треба було перетворити всі багаторічні напрацювання Орхуської конвенції у повсякденне життя. Це дійсно дуже складна, дуже копітка і дуже важлива справа. Без взаємодії органів державної влади, органів місцевого самоврядування, без взаємодії всіх заінтересованих сторін, насамперед громадськості як основної рушійної сили, без взаємодії з приватним промисловим сектором, з наукою ефективно реалізувати положення конвенції нереально.
Є різний досвід у різних країнах Європейської екологічної комісії ООН. ОБСЄ у окремих країнах фактично спонукало до створення Орхуських центрів, потім була певна переорієнтація фінансових пріоритетів для ОБСЄ. Україна була одною серед тих, хто рухав Орхуську конвенцію.