Авторизация
Меню

Календарь
 Апрель 
Пн
Вт
Ср
Чт
Пт
Сб
Вс
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


Володимир Харкевич. Якщо компанії застосують технологію фрекінгу, то вода буде забруднена, і всі водозабори Західної України будуть отруєні.
Green Video | 2014-09-29 10:45:47
Сообщение прочтено 56 раз

Володимир Харкевич. Якщо компанії застосують технологію фрекінгу, то вода буде забруднена, і всі водозабори Західної України будуть отруєні. Green Video

06.02.2013 Жовківська районна рада Львівської обл. Круглий стіл «Процес буріння та експлуатація сланцевого газу: соціальні й екологічні виклики». 
https://www.youtube.com/watch?v=wEmTW3GQ9Hc

Виступ Володимира Харкевича, доцента кафедри екологічної та інженерної геології і гідрогеології ЛНУ ім. І.Франка, канд. геол.-мінерал. наук.

Сланцевий газ і сланцева нафта видобуваються з так званої сланцевої руди, яка містить сланець і органічну речовину – кероген. Із керогену метан вилучається хімічним шляхом. 
90% ресурсів «сланцевої руди» розташовано в Північній Америці, 9% - в Австралії, 1% - на решту регіонів. Середній вміст керогену у так званій сланцевій руді в Північній Америці становить 35%. Якщо керогену менше, ніж 11%, то ділянки не розробляються.

В Європі і Україні не очікується таких родовищ. На Олеській ділянці в сланцях міститься 0,5% керогену, в Польщі – 3%. Начальник відділу геології Державної геологічної служби сказав, що сланцевого газу на Україні немає. То же сказав міністр геології в Польщі.

У чому полягає технологія видобутку сланцевого газу? Спочатку буряться розвідочні свердловини на рудні поклади і з’ясовується вміст керогену. Потім проектується свердловина на сланцевий газ (частіше - близько від зони тектонічних розломів). Здійснюється додаткове сейсмологічне дослідження вібраційним способом, щоб виявити зони тріщинуватості.

Основні реагенти, які розчиняють кероген – це бензол і толуол. Реакція відбувається при високій температурі і високому тиску. У свердловині здійснюють вибух, порода роздрібнюється, кероген вступає в реакцію з закачаною рідиною (вода+пісок+2% хімреагентів). Після реакції створюється процес реліфта, коли суміш газу і рідини піднімається вгору. Газ відділяють, відпрацьовану рідину зберігають у ставках-накопичувачах. Згодом ця рідина (бензол, толуол, важкі метали) проникає у підземні води.

Вибухи при добичі сланцевого газу можуть призвести до землетрусів силою 2-4 бали. Сланці на Олеській площі залягають на глибині 2-3 км. Щоб добитися тріщинуватості, потрібний дуже потужний вибух. Прикарпаття є сейсмонебезпечним регіоном.

Відходи буріння у вигляді шламу немає куди діти. Шламосховище повинне мати санітарно-захісну зону 3 км. В Україні вже пробурено сотні свердловин без дотримання цих правил і норм. На Олеській ділянці багато водозаборів. Згідно нормам біля водозаборів не можна розташовувати свердловини, ставки-накопичувачі, закачувати відходи в землю.

Якщо компанії застосують технологію фрекінгу, то вода буде забруднена, і всі водозабори Західної України будуть отруєні. В Україні немає лабораторій для дослідження забруднення бензолом. Державними нормами щодо питних вод теж не передбачені аналізи на вміст бензолу. 

Green Video®
MBGV 0513-1GV-3F